
Andreas Hammer Halvorsen
Andreas Hammer Halvorsen er digital forretningsutvikler i Diplom-Is, og har tidligere jobbet med teknologi som konsulent og in-house i bedrifter. Med AI i den ene hånden og Royal Mørk i den andre, jobber han for å finne områder hvor Diplom-Is kan dra nytte av teknologi og digitale løsninger.
– En vanlig arbeidsdag starter ofte med to til tre møter før lunsj, mye av det er statusmøter fokusert på pågående prosjekter. Hvis jeg er på kontoret, prøver jeg å få tatt felles lunsj med avdelingen. Etter lunsj består dagen av klassisk kontorarbeid hvor jeg dokumenterer og følger opp saker og prosjekter, samtidig som jeg eksperimenterer litt med CoPilot. Mot slutten av dagen er det ofte noen flere møter, og av og til svarer jeg på noen e-poster utover kvelden som jeg ikke rakk i løpet av arbeidsdagen.
Selv om dagene til Andreas er nokså fulle, prøver han å ta seg tid til å snakke med kollegaer og unne seg en is i ny og ne.
– Jeg trives best på jobb når dagen er litt kaotisk, men samtidig litt åpen. Det er deilig å ha effektive møter og oppgaver, men også tid til å snakke med de rundt meg uten å kun ha noen få minutter mellom hvert møte. Det er ofte gjennom praten i gangen eller ved kaffemaskinene mange av de gode ideene kommer.
Som digital forretningsutvikler får Andreas muligheten til å jobbe med teknologi i hele Diplom-Is, fra digitalisering av manuelle prosesser, utvikling av apper til å optimalisere eksisterende systemer.
– Bærekraft og teknologi møtes ofte, spesielt ved digitalisering av prosesser som tidligere har vært manuelle. For Diplom-Isbilen har vi utviklet en selgerapp som skal bidra til å redusere unødvendig kjøretid ved å optimalisere kjøreruter og dermed redusere utslipp. Den er jeg veldig spent på.
Andreas kan fortsatt huske den store softisen på brygga i Kragerø, og synes det er fint å kunne bidra til slike minner for mange.
– Jeg er stolt av å jobbe i en bedrift som hele Norge kjenner til. Uansett hvor og hvem man snakker med, så vet personen hva Diplom-Is er. Det er noe folkelig med Diplom-Is, og det er gøy å være en del av noe så mange nordmenn ser på som positivt og som har skapt mange barndomsminner.
Når Andreas får spørsmål om hvilken annen stilling han kunne hatt i Diplom-Is, mimrer han tilbake til tidlig i karrieren.
–Hvis jeg skulle hatt en annen stilling i Diplom-Is, ville det vært en stilling med personalansvar. Tidlig i arbeidslivet hadde jeg personalansvar for opp mot 40 personer, og jeg trivdes svært godt med dette. Jeg kjente på mestring når jeg klarte å bistå dem med utfordringene de møtte på. Når andre lykkes, lykkes jeg, og dermed tror jeg en stilling med personalansvar ville passet meg godt.